Zajímavosti

Odkrýváme vše, co vám bylo dosud utajeno. Zajímavé informace, které o seriálu pravděpodobně nevíte a měli byste. Které filmy Simpsonovi nejčastěji parodují? Jak až moc je vlastně seriál významný?

Co všechno už Simpsonovi dokázali

V roce 1997 překonali předchozí rekord seriálu „Flinstoneovi“ ze 60. let o nejdelší animovaný seriál vysílaný v televizi v hlavním vysílacím čase. V roce 2005 se pak stali nejdéle běžícím seriálem vůbec. Postava Barta se v roce 2005 umístila na prvním místě v žebříčku časopisu TV Guide „Deset největších filmových spratků“. Homerův výkřik „D´oh!“ byl zařazen jako plnohodnotné slovo do Oxfordského slovníku. Dabér Dan Castellaneta ho převzal od Laurela a Hardyho a jejich „Dooooh…“

Hvězdní hosté

Seriál drží rekord v počtu hostujících celebrit. Objevili se v něm tři ze čtyř legendárních Beatles. Susan Sarandon a Alec Baldwin v seriálu namluvili jednak sami sebe, a pak také jiné postavy. Elizabeth Taylor se objevila v Simpsonových celkem dvakrát, pronesla však pouhých osm slov. Řada celebrit se toužila do seriálu dostat za každou cenu a často souhlasili s tím, že budou jejich postavy portrétované ne zrovna v dobrém světle.

Simpsonovi jako společenská sonda

Simpsonovi nejsou „jen tak nějakým“ seriálem. Tvůrci se do něj snaží promítnout obraz současné společnosti. Námětem pro děje epizod bývají proto společenské problémy a fenomény, např. církev, činy vládních představitelů, konzumní styl života, globální oteplování, morální zkaženost lidí, postoje společnosti k různým skupinám obyvatel jako jsou staří lidé, příslušníci určitých ras a národů, homosexuálové…

Téma homosexuality bylo v seriálu řešeno již několikrát. Mezi homosexuály patří například pravá ruka pana Burnse Waylon Smithers. Lesbické sklony v sobě objevila i sestra Marge Simpsonové Patty. Jistou náklonnosti k sobě trpí Homerovi spolupracovníci z elektrárny Lenny a Carl. Homer Simpson je postižen homofóbií, ale přesto nějaký čas žil v jednom bytě s mileneckým párem gayů.

Parodie na všechno

Simpsonovi si mohou dovolit dělat si legraci ze všeho a ze všech. Třeba i z amerických exprezidentů Billa Clintona, George Bushe staršího či Jimmyho Cartera. Vtípkům nebyla ušetřena ani televizní stanice FOX, která seriál vysílá, a dokonce ani její majitel Rupert Murdoch, mediální magnát a jeden z nejvlivnějších mužů světa. Nejčastěji parodovaným filmem je podle tvůrců seriálu snímek Občan Kane, a také díla Stanleyho Kubricka Vesmírná odysea, Osvícení a Mechanický pomeranč.

Další zajímavosti

 • V roce 1997 překonali předchozího držitele rekordu z 60. let seriál Flinstoneovi o nejdelší animovaný televizní seriál vysílaný v hlavním vysílacím čase.
 • V roce 2005 se pak stali Simpsonovi nejdéle běžícím seriálem vůbec.
 • Postava Barta se v roce 2005 umístila na prvním místě v žebříčku časopisu TV Guide „Deset největších filmových spratků“.
 • Homerův nejpopulárnější výkřik „D´oh!” byl zařazen jako plnohodnotné slovo do Oxfordského slovníku. Dabér Dan Castellaneta ho převzal od Laurela a Hardyho a jejich „Dooooh…”
 • Nejvíc cen a nominací: do roku 2006 posbíral seriál v různých kategoriích celkem na 170 oficiálních nominací a cen.
 • V jednom z dílů jiného známého seriálu South Park se objevila reminiscence na Simpsonovy. Stalo se tam, že opuštěný a poblázněný Bart coby superzločinec nemůže vybrat pro město trest, protože všechny jeho lumpárny již byly použity v Simpsonech. Úplně ztratí sebekontrolu a vidí své okolí nakreslené ve stylu Simpsonů.
 • V roce 1990 song Do the Bartman v podání Barta Simpsona okupovala dva týdny první příčku britské hitparády.
 • Na vzniku hitu se podílel i Michael Jackson.
 • Časopis PRISM označil v roce 1999 seriál jako „nejvíce bohulibou televizní show “. Vznešené morální základy hrdinů a autorů Simpsonů obdivuje i spisovatel Mark I. Pinsky, autor díla Víra v Simpsony: Duchovní život animované americké rodiny.
 • Erik Stefani, bratr známé zpěvačky Gwen a zakladatel kapely No Doubt, opustil skupinu před tím, než se proslavila právě kvůli spolupráci na seriálu The Simpsons. V roce 1998 byl odměněn nominací na Grammy v kategorii „Píseň roku“ za hit Don’t Speak.
 • George Bush starší v období své prezidentské funkce vystoupil s prohlášením, že chce americké rodiny co nejméně podobné Simpsonům.
 • Bart Simpson obsadil 46. místo na žebříčku „100 nejvíce inspirujících osobností 20. století“, vytvořeným časopisem Time. Byl jedinou vymyšlenou postavou na seznamu.
 • Časopis Vanity Fair vybral deset nejlepších dílů Simpsonů a na první místo se dostal třetí díl z V. řady Rosebud v překladu Medvídek.
 • Matt Groening sbírá všechno, co se seriálu týká – mezi obzvláště kuriózní položky jeho sbírky patří ruské rozkládací panenky či návnady na ryby.
 • Líza Simpsonová se navíc může chlubit originální písní k narozeninám, kterou pro jednu epizodu opravdu složil a nazpíval opravdový Michael Jackson – „Happy birthday, Lisa“.