Město Springfield

Springfield byl založen roku 1796 Jebediášem Springfieldem, po kterém dostal jméno. Je to malé zapadlé americké městečko, kde se toho ale děje mnohem víc, než byste čekali. Žijí zde desítky zajímavých postav a konají se tu různorodé kulturní a společenské akce – např. Dny pornografie, festivaly komixů, jídla a sladkostí, Slavnosti medúz…

Současným starostou je Joe Quimby. Míra korupce ve městě s jeho příchodem na radnici prudce vzrostla. Nezabránila tomu ani policejiní stanice vedená šerifem Wiggumem. Přesto se ve Springfieldu všem žije dobře a nikdo by neměnil. Všichni už si zvykli na ten ten nechutně páchnoucí odér linoucí se celým městem. Nikomu už nepřijde zvláštní ani skládka starých pneumatik, která už od 60. let nepřetržitě hoří. Všichni občané se snaží být lepší, než jejich sousedé ze Shelbyvillu. Mezi oběma městy panuje vzájemná nevraživost.

Dům Simpsonových

Tady bydlí celá rodinka. Koupil ho Homer za peníze, které mu půjčil jeho otec Abe. Ten se přesto vděku nikdy nedočkal. Je v něm nevítaným hostem. Dům je ideálním rodinným sídlem. Simpsonovi se z něj již párkrát vystěhovali, ale pokaždé se vrátili, protože jim za ta léta přirostl k srdci.

Hospoda U Vočka

Majitelem tohoto pajzlu je Vočko Szyslak. Návštěvníci zde mohou dostat pivo Duff nebo nejdražší víno na světě Château La Tour ročník 1886. Častými návštěvníky lokálu jsou Barney Gumble, Homer Simpson a jeho spolupracovníci a kamarádi Lenny a Carl, takže tady o zábavu nikdy není nouze.

Základní škola

Vzdělávání dětí je hlavní náplní činnosti springfieldské základní školy. Kolektiv více či méně kompetentních pracovníků se snaží svým sveřencům do hlavy nasypat vědomosti a zároveň je připravovat na život. Ředitelem této instituce je válečný veterán z Vietnamu Seymour Skinner.

Jaderná elektrárna

Rozlehlý komplex dodává elektřinu celému městu. Vlastníkem je lakomý pan Burns. Celý objekt a vybavení jsou v havarijním stavu, což ale nikomu nevadí. Klenot představuje Burnsova pracovna s obrovským oknem a vychytávkami typu vycpaný lední medvěd či propadlo pro nepohodlné hosty.

První springfieldský kostel

Duchovní útěchu zde nacházejí všichni obyvatelé města. Každé náboženství má ve Springfieldu svůj vlastní svatostánek, ale právě evangelický kostel vedený reverendem Timothym Lovejoyem je místem, které navštěvuje drtivá většina lidí. Často se zde konají i shromáždění ryze světského charakteru.

Kwik-E-Mart

Když zapomenete koupit ve velkém supermarketu např. mléko, zajedete sem. 24 hodin denně 7 dní v týdnu je připraven obsloužit vás indický imigrant Apu Nahasapeemapetilon. Bohužel, i přes mnohá bezpečnostní opatření je obchod neustále vykrádán springfieldskými zlodějíčky.

Supermarket

Nákupní pasáž s desítkami malých obchůdků a prodejen. Koupit si tu můžete takřka všechno, na co si jen vzpomenete. Ned Flanders tady má svůj obchod s potřebami pro leváky. To ale není všechno. Najdete tu třeba i tetovací salón, či kadeřnictví s příznačným názvem „Svět účesů“.

Nemocnice

Všichni nemocní obyvatelé Springfieldu se většinou kurýrují v místní nemocnici. I když zde působí tým zkušenýh doktorů a sester, stejně vás nakonec vyléčí smích doktora Dlahy. Ten se směje úplně všemu a v těch nejméně vhodných situacích, jelikož je pod vlivem morfia.

Kanál 6

Springfieldská televizní stanice. Moderátorem zpráv není nikdo jiný než populární Kent Brockman. Velmi sledovaným pořadem zůstává již po dlouhá léta Show klauna Krustyho. V rámci této estrády můžete vidět sice krátké, ale zato velmi brutální animované příběhy Itchyho a Scratchyho.

Městská hala

Když je potřeba veřejně diskutovat o problémech ve městě, sejdou se všichni obyvatelé v této budově. Za pultem pro přednášejícího většinou stojí starosta Quimby, který schvaluje nové vyhlášky a předpisy bouchnutím dřevěného kladiva. Více informací o budově není známo.

Planet Springfield

Do této restaurace chodí všechny springfieldské ikony zábavního průmyslu. Rádi zde povečeří ale i zástupci z řad „obyčejných“ lidí, přestože je to tu pro ně dost drahé. Podnik patří Rainieru Wolfcastleovi, Chucku Norrisovi, třetí manželce Johnnyho Carsona Joanně a ruské mafii.

Springfield Shopper

V současné době jediné městské noviny vznikly postupným spojováním všech tiskovin a periodik. Ve Springfieldu se těší poměrně vysokému uznání a každý den si ho z nejrůznějších důvodů přečte několik tisíc čtenářů. Redaktoři se věnují závažným tématům i zprávám ze showbyznisu.

Rádio KBBL

Hlavní springfieldská rozhlasová stanice. Populární mezi posluchači je zejména Ranní show moderátorů Billyho a Martyho. Vysílání stanice KBBL můžete naladit na frekvenci 102.5 FM. Slogan rádia zní: „Žádný sport, rock ani informace. Jen hloupé štěbetání! Jsme vaše stanice!“

Domov důchodců

Zdejší „starobinec“ má spoustu obyvatel. Z těch známějších můžeme uvést Abea Simpsona, Jaspera Beardleyho, Hanse Molemana nebo bláznivého starého židovského muže. Volný čas tráví většinou sledováním televize (nejraději mají Mattlocka), debatováním o svých celoživotních zážitcích či hraním binga.

Flandersovi

Sousedi Simpsonových. Kdo by neznal stále usměvavého dobráka Neda a jeho zesnulou ženu Maude se syny Rodem a Toddem. Všichni členové rodiny jsou silně věřící, rodiče své děti úzkostlivě chrání před veškerým zlem, které číhá tam někde venku, a vychovávají je metodami, které nejsou zcela běžné.

Krusty Burger

Řetězec fastfoodů, které vlastní populární televizní bavič klaun Šáša Krusty. Častým návštěvníkem je samozřejmě i Homer Simpson. Jedna z prodejen, postavená uprostřed moře na vyzdvižené plošině, mu dokonce zachránila život.

Leftorium

Homerův soused Ned Flanders je levák. A celý život ho štvalo, že jsou leváci diskriminováni a nevyrábějí se žádné výrobky přímo pro ně určené. Rozhodl se proto otevřít si prodejnu s pomůckami výhradně pro leváky. Najdete zde velký výběr výrobků od otvíráku na konzervy až po automobil.

Bowlarama

Bowlingová herna patřící strýčkovi Barneyho Gumlea Alovi. Homer tu spolu se svým týmem „Kamarádi z kuželek“ vyhrál bowlingovou trofej. Tým tvořil Homer, Vočko, Appu a Otto, ale ten musel později odstoupit, protože se do hry zapojil Monty Burns.

Kino Aztec

Nejnavštěvovanější kino ve Springfieldu. Zde se odehrávají všechny velké premiéry jako například „Vesmírní mutanti“ nebo celovečerní film „Itchy & Scratchy“. Některé příliš drsné filmy jsou mládeži nepřístupně, takže je zde běžnou věcí chodit v převleku, či vlézt dovnitř nějakým otvorem zadarmo.

Sprawl Mart

Další nákupní centrum Springfieldu. Sprawl Mart je ještě větší než známé růžové obchodní centrum. Pracoval zde například Abe Simpson jako vítač příchozích zákazníků. Při práci se ale zranil (narazil v nákupním vozíku do pyramidy sádrových trpaslíků) a na jeho místo na čas nastoupil Homer Simpson.

Pivovar Duff

Co by to bylo za život bez piva značky Duff. A právě v této budově vzniká nejen standardní Duff, ale také Duff Lite a Duff Dry. Všchny tyto piva jsou však vedena z jedné trubky. Když zde byli Homer a Barney na exkurzi, Barney se opil malinovým a barůvkovým Duffem.

Knihovna

Hlavním zdrojem informací a vědomostí jsou knihovny. O ty ale ve Springfieldu moc velký zájem není. Proto začala zdejší knihovna nabízet i knížky a časopisy pro dospělé. Tuto změnu patrně nejvíce uvítal Vočko Szyslak, který je zde od té doby stálým klientem.

Luigiho restaurace

Majitel této italské restaurace Luigi Risotto (vlastním jménem Lothar Folkman) ve skutečnosti vůbec není Ital. Narodil se totiž v Americe. Jeho restaurace, která je každé pondělí zavřená, nabízí hlavně italská jídla. Častým návštěvníkem jeho podniku je i šéf místní mafie Tlustý Tony.